Mankenlikte Kilo Önemli Midir?

Mankenlikte Kilo Önemli Midir?

 

Manken olmak isteyen her bireyin ilk olarak araştırdığı mankenlik ölçüleri olmaktadır. Bu yüzden birçok manken özelliğine sahip kişiler kriterlere uymadığını düşünerek bu durumu ertelemektedir.

Mankenli alanın da farklı alanlarda olması ve moda sektörünün gelişmesi ile artık her bedende ve her özellikte mankenler bulunmaktadır. Manken adayları cast mankenlik ajanslarına başvuruda bulunarak özelliklerine uygun alanda mankenlik yapmaktadır. Moda dünyasının gelişmesi ile mankenlik alanları da çoğalmaktadır. Cast ajansları bu alanda her adayı değerlendirerek uygun alanda kazanç sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Manken adayı doğru cast ajans mankenlik ajansına online başvuru yaparak kriterlerinin değerlendirilmesini beklemektedir. Fiziksel özelliklerini başvuru sırasında net olarak belirten manken adayı o özelliklerine göre çalışma alanlarına yönlendirilmektedir.

Tekstil firmaları modanın gelişmesi ile beden mankenliği ihtiyacı ile cast mankenlik ajanslarına başvurmaktadır. Bu durum büyük beden manken adayları için de iş imkânı olmaktadır. Firmaların ürünlerine göre çeşitlilik gösteren mankenleri ürün tanıtımı konusunda iyi olmaları gerekmektedir. Böylece cast ajanslarının bünyesinde her özellikte manken bulunmaktadır.

Mankenlik Kuralları

 

Kilolu mankenlerin yanı sıra ürün tanıtımı alanlarına göre çeşitli mankenlik alanları bulunduğu için mankenlik kuralları da bulunmaktadır. Mankenlerin alanlarının önemi olmadan bu kurallara uymalara gerekmektedir.

  • Mankenlerin her zaman tutulması için disiplinli çalışma, giriş çıkış saatlerine özen göstermesi ilk olarak göz önünde bulundurulması gereken kurallar arasında olmaktadır.
  • Mankenlerin güler yüzlü olması ürün tanıtımında en önemli etkenlerden biri olmaktadır.
  • Fotomodel ya da katalog çekimleri için manken adayları pos vermeyi iyi yapmalı ve doğru açısını bilmesi gerekmektedir.
  • Mankenler defile yerlerine erken gelerek ortama uyum sağlamaktadır. Bu durum mankenlerin defile esnasında rahat davranmasına sebep olmaktadır.
  • Defile yürüyüşlerine iyi hâkim olan mankenler yürüyüş sırasında net ifade ile durmaktadır.
  • Mankenlerin en çok zorlandığı konulardan biri olan kulis çalışmasında hızlı ve pratik davranmaları gerekmektedir.

Kuralların doğru ve eksiksiz yapılması ile manken adayları her alanda başarı sağlamaktadır. Fiziki özelliklerin öncelik alınmadığı mankenlik kuralarına her özellikten mankenlerin uyması önemli olmaktadır.