Mankenlikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Manken olmak isteyenlerin ünlü mankenleri örnek almaları ve onların yolundan ilerleyerek başarıya ulaşmaları mümkündür. Başarılı mankenler de öncelik olarak bazı aşamalardan geçmiş ve sektörün bu kurallarına uymuştur. Moda dünyasının vazgeçilmezi olan taş bebek olarak adlandırılan mankenlerinde aştıkları zorluklar olacaktır. İşini severek yapan manken başarıya kısa sürede ulaşır. Manken adayları bu işi meslek edinmek ve bu işten para kazanmak isterlerse vücut özelliklerine, ten ve ciltlerine ayrıca dikkat etmeleri önemlidir. Cast oyunculuk ajanslarıında olduğu gibi ajansların alanları ve kategorileri vardır. Manken adaylarının da hangi cast mankenlik ajansına başvuru yapacağına karar verdikten sonraki aşama mankenliğin hangi alanında ilerlemek istemesidir. Cast mankenlik ajansının manken adayının başvurunun onaylaması ile manken adayının daha profesyonel fotoğraflarını ve net bilgilerini alarak ajansın internet sayfasında yayınlanır. Bu durum moda yapımcılarının ve reklam şirketleri için kolaylık sağlar. Defileler de ya da katalog çekimlerinde kullanılacak manken adayının oyunculuk ajansları aracılığı ile sektöre sunulması mankeninde işini kolaylaştırır.

Mankenliğin sadece defilelerde yürüyerek olmadığını manken adaylarının bilmesinde fayda vardır. Modanın hızlı ilerlemesi ve ülkemizin bu alanda gelişmesi manken adaylarına iş fırsatı da sağlamıştır. Bu durum tekstil Firmalarını da harekete geçirerek büyük beden mankenliğini ortaya çıkarmıştır. Büyük beden mankenlerin de tutulması ve bu işten para kazanması olağandır.

Mankenliğin gelişmesi ile alanında genişlemesine sebep olmuştur. Tanıtım mankeni, el mankeni, yüz mankeni, ayak mankeni, büyük beden mankeni gibi birçok alana sahip olan mankenlik sektörü ile manken olmak isteyen herkese ışık olmuştur.

Mankenlerin Gelişmelerinde Cast Ajanslarının Etkisi

Sektöre hakim olan cast ajanslarının manken adayları ile aynı yöne doğru ilerlemesi manken adayları için büyük fırsatlar yaratır. Manken adayının ayrıca mankenlik sektöründe bazı eğitimleri de alması önemlidir. Bağlı olduğu cast ajansları tarafından eğitim almak için yönlendirilen manken adaylarının alması gereken eğitimler;

Defile yürüyüşü,

Defile sırasında duruş ve dönüş hareketleri,

Doğru poz verme mankenin açısını yakalaması,

Güler yüzlü duruş ve doğru beden dili,

Sahne arkası eğitim ve aktiflik,

Mankenlerin işine vereceği disiplin ve düzendir.