Cast Ajansların Medya Sektöründeki Yeri

Medya sektörüne baktığımız zaman her geçen gün yeni projelere imza attığını görmekteyiz. Medya sektörü gelişen teknolojiyle doğru orantılı bir şekilde ilerlemektedir. Medya dünyası ilerleme aşamasında çok sayıda oyuncuyla birlikte çalışır. Oyuncu sektörü olmadan medya sektörü de olmaz. Medya sektörünün oyuncu ihtiyacını karşılamak ise konservatuarlar olduğu kadar cast ajanslarının da üzerine düşmektedir.

Casst ajanslar medya sektörüne önemli katkılar sağlamaktadırlar. Özellikle medya sektörünün oyuncu ihtiyacı önemli ölçüde cast ajansları tarafından karşılanmaktadır. Medya sektörünün oyuncu ihtiyacının yalnızca eğitim almış oyuncular tarafından karşılanması oldukça zordur. Bunun nedeni oyunculuk eğitimi almış kişi sayısının medya sektöründeki oyuncu ihtiyacını karşılayamamasıdır. Cast ajansları burada devreye girerek bulduğu oyunculuk yeteneğine sahip kişileri yapımcılara yönlendirirler.  Cast ajanlarına çok sayıda insan internet üzerinden ücretsiz bir şekilde online başvuru yapmaktadır. Cast ajansları kalitelerini koruma amacıyla başvuru yapan herkesi medya sektörüne yönlendirmezler. Cast ajanslar kendilerine başvurmuş oyunculuk yeteneği olan kişileri deneme çekimleri için ajanslara çağırırlar. Kısa ve basit deneme çekimleri yaparlar. Bu deneme çekimlerinde bir duyguyu yansıtmaları istenir. Oyuncu adayı kendisinden istenilen duyguyu jest ve mimiklerine yansıtarak güzel bir şekilde ifade ederlerse cast ajans bünyesine dâhil olurlar. Deneme çekimlerinde de çok fazla kişi elenmektedir çünkü cast ajans kendisini en iyi şekilde ifade edebilen ve oyunculuk yeteneği üst düzeyde olan kişileri medya sektörüne kazandırmayı hedefler. cast ajanslar yalnızca büyüklere değil oyunculuk eğitimi almamış olmalarına rağmen oyunculuk yeteneği bulunan çocuklara da oyuncu olma şansı verirler. Dizilerde rol alan bebekler de cast ajanslar sayesinde medya sektörüne kazandırılmaktadır. Medya sektörü çok geniş kitlelere ulaştığı için oyunculuk konusunda medya sektörüne çok fazla seçenek sunar.

Cast ajanslar başvuru esnasında insanlardan herhangi bir ücret talebinde bulunmaz. Cast ajanslar oyunculuk yapacak kişileri bir projeye dâhil etmelerinin ardından kendi paylarına düşen ücreti alacaklardır. Cast ajanslarına kayıt yapmak da oldukça kolaydır. İnsanların cast ajansların kendilerine ait sitelerine girerek istenilen bilgileri doğru bir şekilde doldurarak online işlem yapmaları ajansa kaydolmaları için yeterli olacaktır ancak oyunculuk yeteneği olan kişilerin başvuru yapacakları cast ajansları araştırmaları kendileri açısından faydalı olacaktır.

Kaynak; http://www.castreklamajansi.com/cast-ajanslarinin-dizi-ve-sinema-sektorundeki-calismalari/

Yorumlar kapalı.