‘Altın Petek’ Bilgi Yarışmasında Dün Gece Neler Oldu?

TV yarışmaları son yıllarda artan televizyon sektörüyle birlikte izleyici tarafından büyük ilgi görmektedir. Seyirciler artık dizi ve filmlerden çok her dakikası heyecanla beklenen bilgi yarışmalarına ilgi göstermektedirler. Günümüzde de birçok TV kanalında yarışma programları dönmekte ve izleyicinin beğenisini, takdirini kazanmaktadır. Bilgi yarışmalarını izleyicinin bir tercih etmesinin bir diğer sebebi ise diğerlerine nazaran daha gerçekçi ve samimi olmasıdır. Bilgi yarışmaları format olarak yabancı kaynaklı olup ülkemizde hemen her kanalda yer almaktadır. Format olarak programa farklı konuklar davet edilir. Konukların başvuruları daha önceden belirlenen sitelerden üzerinden yapılarak değerlendirilir. Uygun görülen konuklar programa çağırılarak yarışmaya hak kazanır.

 

Programda bir sunucu bulunmaktadır. Sunucu hem programı yönetme hem de yarışmacıya soruları yöneltmek durumundadır. Bununla birlikte yarışmacıya herhangi bir ipucu sağlayacak yönergede bulunmamalıdır. Yarışmacı sorulara sırasıyla cevap vermekte ve ona verilen çeşitli hakları kullanarak oyuna devam etmektedir. Yarışmalarda soru başına bir miktar para meblağsı konulmuştur. Yarışmacılar sorulara doğru cevaplar verdikçe bu paraları almaya hak kazanırlar. Aynı zamanda sorulara cevap verirken süre anlamında sınırlandırılma yapılmakta ve yarışmacının düşünme süresini de doğru kullanması gerekmektedir. Bu tarz yarışmalarda yaş sınırı aranmaksızın her yaştan birey yarışmalara katılabilir. Ancak yaşa bağlı olarak bilgi düzeyi de bu anlamda göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 

Dün akşam TRT 1 ekranlarında yayınlanan yepyeni bölümüyle Altın Petek yarışması izleyicileri yine ekrana kilitlemeyi başarmıştır. Her saniye heyecanla beklene yarışma merak dolu birçok sahneye tanıklık etmiştir. Yarışmada en çok izlene kısım çok heyecanlı üniversiteli bir kızın yaptığı bilgi yarışması olmuştur. Ne kadar heyecanlı olsa da sorulara doğru yanıtlar vermeyi başaran genç kız, bilgisini ve tecrübesini ailesinin ona verdiği eğitime bağlamaktadır. Genç kız Altın Petek yarışmasından 150 bin Türk lirası alarak ayrılmıştır. Bir diğer dikkat çeken yarışmacı ise ikinci soruda yanlış ve ani bir kararla elenen genç adam olmuştur. Yarışmacı sorunun ardından aniden karar vererek yanılgıya düşmüş askında devam edebilecekken kaybetmiştir. TRT 1 ekranlarında yayınlanan bu yarışmanın sunuculuğunu üstlendiği Engin Hepileri’de sunuculuğuyla yarışmada göz doldurmaktadır.